Geografska mreža predstavlja skup zamišljenih linija koje omotavaju Zemljinu loptu. Meridijani i paralele – prvi su zamišljene polukružne linije koje se spajaju u polovima; Jug i Sjever, dok su paralele zamišljene kružne linije što omotavaju Zemlju od Zapada ka Istoku.
Na trećoj planeti od zlaćanog Sunca, u Danilovgradu gradu, Jovana Đurišić, strpljivo i postojano, sa svojom majkom, ”plete i hekla” mrežu zamišljenu i neuhvatljivu, što hrli ka svim svjetskim polovima i graničnicima- ako uopšte i postoje.
Meridijani i paralele nijesu prepreka
Naime, klijenti dijele pristigle rukotvorine Shtrikarica” https://www.instagram.com/shtrik_knit/ brenda, diljem kugle Zemaljske.
” Pohvalićemo se i time, da osim naših predjela prirode, na Instagram profilu Shtrikarice možete pronaći i divne fotografije iz Regiona, pa Francuske, Njemačke, Mađarske, čak i sa Tenerifa. Mada, od svih, najviše volimo one fotografije koje probude inspiraciju kod naših klijenata pa od njih na taj način dobijemo najbolju povratnu informaciju”, govori sagovornica dopisnice.
Tradicija i modernost majke i kćerke
Sve je počelo 2018. godine, kada je Jovana odlučila da komercijalizuje majčine proizvode sa ciljem da zajedno počnu priču o stvaranju Shtrikarica brenda.
”Vremenom smo učile i obogaćivale ponudu, dodavale tehnike i materijale. Trudimo se da očuvamo stare i tradicionalne vrijednosti, kada su u pitanju rukotvorine i da ih na lijep i kreativan način smjestimo u moderno doba. Spojili smo lijepo i korisno, trend se vraća te heklano i pleteno dolaze kao nezamjenljivi aksesoari današnjice. Pletemo i heklamo raznolike proizvode, od zimskih do ljetnjih: kape, šalove, modne dodatke, džempere, pulovere, trenutno najmodernije torbice od pamučnih traka , prekrivače i sl.Najveći dio materijala izrađen je od recikliranog materijala, tzv. T-shirt yarn, a zatim od vune, merino vune, pamuka, akrila”, objašnjava Jovana.
Trijumf za preduzetničku ideju
U svježoj priči mlade Danilovgrađanke, jedno od značajnih mjesta zauzima vrijedna nagrada u domenu mladih preduzetnika, što je za sagovornicu i ideju bio dodatno povoljan vjetar u ledja.
”S obzirom na dosadašnje preduzetničko iskustvo, koje traje oko dvije godine, naišli smo na iznenađujuće lijepu i kvalitetnu podršku. Tu je Unija mladih preduzetnika, Kukica, Opština Danilovgrad, koji su nas u dosadašnjem radu podržali, a kako je preduzetništvo, pogotovo kod mladih, nešto što je u fokusu u posljednjem periodu, otvaraju se mnoga vrata i mogućnosti je znatno više u odnosu na ranije. Ima prostora za naš rast i razvoj, samo ako hoćemo da radimo. Unija mladih preduzetnika radi sjajne stvari i daje kvalitetnu podršku, tako se i nama pružila prilika da učestvujemo na sajmu i osvojimo vrijednu nagradu od 1000 eur za kupovinu materijala u kompaniji „Okov“. Tom prilikom smo kupili mašine i materijale i uz to sada imamo više prostora za rad i ispoljavanje kreativnosti. Ručni rad je i dalje na cijeni, nijesu neka zavidna vremena, ali još uvijek ima ljudi koji su vezani za tradiciju, ručnu izradu, domaću proizvodnju, pa i onih, najdražih ljudi, koji čak kažu da su cijene pristupačne s obzirom da je sve ručni rad”, prijsjeća se sagovornica.
U ponudi neobično, najviše tražena ćebad za bebe od Merino vune
Ponuda je raznobojna i zanimljiva. Od trakica za glavu, turbana, kapa, šalova, do vunenih ćebadi ratličitih dimenzija. Prema njenim riječima, najveću pažnju privlaće ćebad za bebe, jer su izradjena od merino vune.
” Merino vuna je poznata po tome što ima 19 mikrona, a to je čini jako mekanim i prijatnim materijalom.Mušterijama će značiti jer ima antibakterijska svojstva, pruža UV zaštitu i ne iritira kožu, a još u hladnim danima oslobađa veliku količinu toplote. Pored toga, dio naše ponude su klasične okrugle i pravougaone torbe, svaka sa svojim karakterističnim pletom, oba modela su podjednako tražena, s tim što okrugle torbe daju prednost opuštenom svakodnevnom stajlingu, dok su pravougaone otmenije i elegantnije”, govori Jovana, dodajući da najviše uživaju u izradi torbica, jer tu imaju priliku da prepuste mašti na volju, bude kreativnost.
‘‘ Sve je više kreativaca koji počinju da se bave ovim poslom, ali je bitno da svi mi ostavimo lični pečat u svemu tome i budemo unikatni, jer svi crpimo inspiraciju iz različitih izvora”, ustvrdila je Jovana.
Moguća saradnja i sa crnogorskim dizajnerima
Nova kolekcija izrađena je od pamučnih traka i u istoj dominira preplitanje pastelnih boja, a priznaje, da su se majka i kćerka igrale i kontrastima. ‘‘Torbe su jedinstvenog oblika, a glavna karakteristika je poseban plet, odnosno tehnika heklanja, koja zahtijeva mnogo više posvećenosti. Takodje, u kontaktu smo sa nekoliko naših dizajnera sa kojima imamo jako pozitivan odnos, tako da je moguće da se u budućnosti izrodi saradnja i u pogledu kreiranja novih proizvoda’‘, dijeli utiske sagovornica.
Iako u ovoj originalnoj storiji, nijesmo htjeli dati mjesta ”koroni”, ipak, priznaje Jovana, izazovno je zbog panedmije baviti se ovim autohtonim i vrijednim zanatom.
”Itekako je izazovno, kao prvo zato što vlada nestašica materijala za izradu proizvoda, koji nam i u normalnim uslovima nijesu lako dostupni, a pogotovo ih je teško sada u ovoj situaciji nabaviti. Imamo situacija gdje nam mušterije čekaju i po par mjeseci da bismo im izradili željeni model u odabranoj boji’‘, navodi Jovana.
U 2025. već formiran i prepoznatljiv brend
2020. je skoro pa na izmaku. Dopisnica mora pitati, možda pomalo kliše pitanje, ali na mjestu s obzirom na okolnosti, gdje ”Shtrikarica” sebe vidi za pet godina?
”U 2025. smo već formiran i prepoznatljiv brend, kako kod nas, tako i u regionu, a što da ne, možda i šire. Ova ideja je jako ambiciozna i u nekom narednom periodu od Shtrikarice se mogu očekivati veći podvizi, kao što su uključivanje zajednice, otvaranje radionice i dućana i sl. Takođe, proširićemo asortiman i pratićemo trendove, nastaviti da uvezujemo tradiciju i modernost i spojiti ljubav, posao i zadovoljstvo”, poruka je temeljna majke i kćerke, što spajaju modernost i fundamentalne postulate kulturnog nasledja, jer ruke su ženske odavno prevazišle meridijane i paralele Zemaljske.